Moc drzewa w małej granulce

Zanieczyszczenie środowiska oraz rosnąca świadomość społeczna sprawiły, że od pewnego czasu można spostrzec prężny rozwój ekologicznych metod pozyskiwania energii. W krajobrazie wielu miast na stałe zagościły między innymi panele fotowoltaiczne. Nie mniejszą popularnością cieszą się również biopaliwa. Sposoby ogrzewania, które są jednocześnie opłacalne i bezpieczne dla zdrowia, coraz częściej wykorzystywane są w domach prywatnych, jak i firmach lub placówkach administracyjnych. Jednym z nich jest pellet.

Celem ekologicznych źródeł energii jest nie tylko niwelowanie emisji szkodliwych substancji, ale również ograniczenie eksploatacji środowiska na rzecz pozyskiwania surowców. Pellet drzewny doskonale wpisuje się w oba założenia. Wytwarzany jest jedynie z czystych odpadów drzewnych, co skutecznie ogranicza emisję szkodliwych substancji. Z drugiej strony automatycznie wyklucza wycinkę drzew. Wiele tartaków, takich jak Dankros pellet produkuje osobiście, z trocin pozyskiwanych w trakcie obróbki drewna.

Czysty skład to pewność bezpiecznego użytkowania, ale jednocześnie niezwykłej wydajności. Specjalnie sprasowane trociny uzyskują kaloryczność, która zapewnia płynne i praktycznie całkowite spalanie. W porównaniu do tradycyjnych paliw, dobrej jakości pellet dłużej zapewnia optymalną temperaturę, wykorzystując skondensowane naturalne właściwości drewna. Do tego pozostawia niewielkie ilości popiołu, który można wykorzystać jako nawóz do roślin. Zatem wybór sprawdzonego produktu, jak pellet Olimp czy Lava, pozwala naprawdę maksymalnie wykorzystać opał.

Opłacalność to kolejny walor, o którym należy wspomnieć omawiając pellet drzewny. Wspomniana wydajność ogranicza zużycie, a co za tym idzie ilość zakupu. Poza tym surowiec pozyskiwany z obróbki drewna zmniejsza koszty produkcji, a one cenę za tonę. Do tego czysty skład to również dłuższe działanie instalacji. Co prawda na rynku można spotkać egzemplarze z domieszkami, ale wystarczy poszukać sprawdzonych firm, jak pellet Barlinek lub Olczyk. Posiadają one certyfikaty, które dają gwarancję wysokiej jakości.

Ekologiczne sposoby ogrzewania to niewątpliwie przyszłość energetyki. Już teraz widać jak wiele korzyści przynosi ich zastosowanie, więc można się spodziewać, że w przyszłości będzie tylko lepiej. Zdrowie mamy tylko jedno i nie warto szkodzić mu nieodpowiednim ogrzewaniem. Które przecież teoretycznie ma służyć. A jeśli przy tym skorzysta środowisko – tym lepiej.