Jak zachęcić dziecko do nauki i czytania

Ćwiczenie czytania to niełatwe, a zarazem interesujące doświadczenie. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie dzieci z jednakowym entuzjazmem podejmują ten wysiłek. Doradzamy w jaki sposób zainspirować swoich podopiecznych do czytania i uczenia się.

Aby młody człowiek zapałał miłością do literatury, dobrze jest wnieść do jego planu dnia rytuał czytania. Ważna jest tu systematyczność, nawet jeżeli na czytanie przeznaczamy zaledwie kilka chwil dziennie. Gdy dziecko rozpoczęło już naukę czytania, można wskazywać dłonią czytane fragmenty, ułatwiając mu w ten sposób identyfikowanie liter i słów.

Trochę większe dziecko można zaangażować w czytanie, wskazując mu wyrazy bądź całe fragmenty do przeczytania samemu. W trakcie wspólnego czytania dobrze jest zatroszczyć się też o właściwą modulację głosu, co dodatkowo rozbudzi zainteresowanie książką.

Wspólne odwiedziny w bibliotece to wspaniały pomysł na zachęcenie dziecka do czytania i rozbudzenie w nim miłości do literatury. Dla małego człowieka z pewnością okaże się ona magicznym miejscem, w którym czekają na niego całe regały obłożone bajkami.

Klimat panujący w bibliotekach sprzyja pogłębianiu zamiłowania do czytania, a te dziecięce są dziś bardzo dobrze dopasowane do potrzeb najmłodszych. Co więcej, dziecko ma możliwość samodzielnego wskazania ciekawiącej je bajki, co dodatkowo motywuje je do czytania.

Otoczenie, w jakim młody człowiek uczy się bądź czyta mają ogromne znaczenie. Są to czynności, w trakcie których powinna być zapewniona cisza i cisza, pozwalające skupienie Należy zatroszczyć się także o odpowiednie oświetlenie, tak samo w trakcie, jak i uczenia się. Pamiętaj też o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

No i najważniejsze! Daj swojemu podopiecznemu przykład i czytaj książki! Najmłodsi uwielbiają naśladować, dlatego należy dostarczać im odpowiednich wzorów zachowań. Ekran telefonu jak najszybciej zastąp książką!